Tüm Kategoriler

Yurt dışı Eğitim Danışmalığı Nedir?

Yurt dışı Eğitim Danışmalığı Nedir?

Yurt dışı eğitim danışmanlığı nedir?

Öğrenimini yurt dışında tamamlamak isteyen öğrencilerin büyük çoğunluğu yurt dışı eğitim danışmanlığı kurumlarından hizmet almaktadır. Okul ve bölüm seçimi, vize ve okul başvuru işlemleri de dahil birçok konuda destek veren danışmanlık firmaları, öğrencinin hayatına yön verecek bu süreci büyük bir titizlikle yönetmek zorundadırlar.

Profesyonel bir yurt dışı eğitim danışmanlığı firmasının birinci hedefi, öğrenciyi akademik beklentilerine ve hedeflerine uygun bir eğitim kurumuna yerleştirmektir. Bunun için öğrenciyi pedagojik ve psikolojik olarak iyi analiz etmeli, gerekirse farklı becerileri ve özelliklerini ortaya çıkaracak analizler yapmalıdır. Öğrenci veya ailesi, belli bir okul veya bölüm telaffuz ederek gelseler bile öğrencinin o bölüme uygun olup olmadığı mutlaka profesyonel yaklaşımlarla tespit edilmelidir. Tercih ettiği bölüm ve okul kadar önemli bir diğer faktör de okumak istediği ülke ve şehirdir. Öğrencinin hangi şehirde daha rahat okuyabileceğini, nereye adapte olabileceğini, ailesinden ne kadar uzaklıkta kalabileceğini ve hangi kültürlerle yabancılık çekmeyeceğini danışmanlık firması tespit etmek zorundadır. Öğrencinin yaşayacağı tüm zorlukları öngörebilmeli ve seçime ona göre yön vermelidir.

Şehir ve okul seçiminden sonra danışmanlık firmasının en önemli rolü bürokratik işlemleri eksiksiz yürütmektir. Burs anlaşmalarından vize evrakları takibine kadar her şeyi titizlikle sonuçlandırmalıdır. Danışmanlık firması güncel vize uygulamalarından ve kurallarından haberdar olduğu için vize işlemlerini en kolay şekilde yürütebilecektir. Evrak eksikleri yaşanmaması için öğrenciyi her konuda bilgilendirmelidir. Firma, öğrencinin okul başvurusuyla uçağa bindiği ana kadar geçen sürecin her noktasına hakimdir.

Yurt dışı danışmanlık firmasının bir diğer önemli rolü de öğrenci okuyacağı şehre gittikten sonra ulaşılabilir olmak ve sürekli irtibatta olmak. Saat farkı gözetmeksizin öğrenciye ihtiyacı olduğunda yardımcı olabilmek, telefon veya mail’lere hemen cevap vermek, güvenilir bir danışmanlık firması olmanın en büyük anahtarıdır. Öğrenci okula başladıktan sonra işin tamamlanmadığını bilmek, acil durumlarda firmanın ağırlığını kullanarak hızlı çözümler bulmak çok önemlidir.  


Diğer Ülkeler için Tıklayınız